Νικήτρια και του τουρνουά στα Λευκάδια

Νικήτρια σε ένα ενδιαφέρον ποδοσφιρικό τουρνουά με πολύ καλή οργάνωση, που πραγματοποιήθηκε στα Λευκάδια το απόγευμα του Σαββάτου, αναδείχτηκε η ομάδα της Νίκης Αγκαθιάς. Μια διοράνωση που καθιερώνεται ως θεσμός λίγο πριν την έναρξη της κάθε ποδοσφαιρικής περιόδου, όπου οι συμμετέχοντες ομάδες δοκιμάζουν το βαθμό ετοιμότητάς τους, αλλά και πιθανούς νέους παίχτες. Δύο τέτοιους νέους παίχτες δοκίμασε και ο προπονητής της Νίκης, Νίκος Παπανώτας, οι οποίοι άφησαν εξαιρετικές εντυπώσειςκαι απ' ό,τι φαίνεται είναι θέμα ωρών η ανακοίνωση απόκτησής τους. Εκτός της νικήτριας Νίκης Αγκαθιάς και της οικοδέσποινας ομάδας των Λευκαδίων, στο τουρνουά συμμετείχαν ακόμη οι ομάδες του Απόλλωνα Αγίου Γεωργίου και της Χαρίεσσας. Οι αναμετρήσεις των ομάδων ήταν 45λεπτες κι έγιναν με την παρουσία πλήθους ποδοσφαιρόφιλων.

Πρώτες αγωνίστηκαν οι ομάδες των Λευκαδίων και της Χαρίεσσαςοι οποίες, αφού αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1, κατέληξαν στη διαδικασία των πέναλτι, όπου η τοπική ομάδα επικράτησε με 3-2. Ακολούθησε η αναμέτρηση του Απόλλωνα Αγίου Γεωργίου με τη Νίκη Αγκαθιάς, όπου ο Νίκος Παπανώτας παρέταξε μια ενδεκάδα νεαρών παικτών, οι οποίοι κυριάρχησαν καθολικά στον αγώνα: μπήκαν φουριόζοι και μόλις στο 2ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Σωκράτης Λαμπριανίδης στέλνοντας τη μπάλα στη ρίζα του δοκαριού. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής άφησε τους πάντες άναυδους με την εκτέλεση φάουλ, στο 15ο λεπτό, από 30 μέτρα, στέλνοντας τη μπάλα στο παραθυράκι του ανήμπορου ν' αντιδράσει τερματοφύλακα Σίμου. Η Νίκη έχασε κι άλλες ευκαιρίες, ενώ διπλασίασε τα τέρματά της με γκολ του Ξαφέτη.

Σ' αυτό το 45λεπτο ο Νίκος Παπανώτας χρησιμοποίησε τους: Κίτσα, Χαλκιά, Παπαδόπουλο, Ξαφέτη, Πατρίκα, Μοσχόπουλο, Καρολίδη, Κουβατσίδη, Λαμπριανίδη, Μπάκανο, Μουσενίκα, Καφέ Α.

Στη συνέχεια ακολούθησε η αναμέτρηση της Χαρίεσσας με τον Απόλλωνα Αγίου Γεωργίου η οποία έληξε 0-0 και η νικήτρια αναδείχτηκε μετά από πέναλτι (8-7 η Χαρίεσσα).

Το τουρνουά ολοκληρώθηκε με την τελική αναμέτρηση Λευκαδίων και Νίκης, όπου ο Νίκος Παπανώτας ανέθεσε στους πιο έμπειρους ποδοσφαιριστές της ομάδας (απουσίαζε ο τραυματίας Δημήτρης Καφές) να κοντραριστούν με τη φιλόδοξη (στοχεύει στο πρωτάθλημα φέτος) ομάδα των Λευκαδίων. Η Νίκη επέβαλλε το ρυθμό της στον αγώνα κι έφτασε στο γκολ 10 λεπτά μετά την έναρξή του με κεφαλιά του Γιάννη Βαλδήρ.