22.08.2009 Φιλικό με Αλεξάνδρεια

Η ενδεκάδα της Νίκης Αγκαθιάς που ξεκίνησε το φιλικό της 22ας Αυγούστου με την Αλεξάνδρεια.

Αγκαθιά-Αλεξάνδρεια 4-1

Η Νίκη Αγκαθιάς ήταν η νικήτρια στην φιλική αναμέτρηση με αντίπαλο την Αλεξάνδρεια στα πλαίσια της προετοιμασίας των δύο ομάδων ενόψει του πρωταθλήματος. Οι «ασπρόμαυροι» παρουσιάστηκαν σαφώς πιο έτοιμοι, αφού έχουν ξεκινήσει πολύ νωρίτερα την προετοιμασία της και γενικά έδειξαν ότι πιο ολοκληρωμένο σύνολο από τους «πράσινους» οι οποίοι με την τροπή που πήραν τα πράγματα διοικητικά, τρέχουν… για να προλάβουν να δημιουργήσουν μια ομάδα η οποία θα σταθεί αξιοπρεπώς στο πρωτάθλημα… Σε γενικές γραμμές ήταν ένα παιχνίδι με αρκετό ενδιαφέρον, από το οποίο δεν έλειψαν ορισμένες καλές στιγμές και δύναμη, ωστόσο η ομάδα του Νίκου Παπανώτα, όσο και αυτή του Χρήστου Τερζίδη, έδειξαν ότι έχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης.

Α΄ ημίχρονο

Στο πρώτο ημίχρονο η Αγκαθιά ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Λαμπριανίδης με φοβερό φάουλ από τα 30 περίπου μέτρα άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Στο 8΄, έπειτα από κόρνερ των γηπεδούχων, ο Βαλδήρ έπιασε κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, την οποία απομάκρυναν πάνω στην γραμμή οι αμυντικοί των «πρασίνων». Στο 17ο λεπτό, φάουλ του Παπαδόπουλου πέρασε αρκετά άουτ, για λογαριασμό της Αλεξάνδρειας, ενώ λίγο αργότερα, από μια ακόμη στημένη φάση η κεφαλιά του Τενεδιού, αφού βρήκε σώματα αμυνομένων, πέρασε κόρνερ.Μέχρι να λήξει το πρώτο μέρος, η ομάδα του Νίκου Παπανώτα συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, με αποτέλεσμα αφού στο 44΄, έπειτα από κάθετη Πάσα του Τενεκετζή ο Μπάκανος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κοσκινά, με την μπάλα να περνάει κόρνερ έπειτα από επέμβαση του νεαρού γκολκίπερ, ένα λεπτό αργότερα, και αφού εκτελέστηκε το κόρνερ, ο Τενεκετζή από κοντά με σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Β΄ ημίχρονο

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, ωστόσο οι δύο ομάδες δημιούργησαν ορισμένες καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες. Την αρχή την έκανε και πάλι ο Λαμπριανίδης (55΄), το φάουλ του οποίου αφού βρήκε την εξωτερική πλευρά του οριζόντιου δοκαριού πέρασε άουτ και πέντε λεπτά αργότερα, έπειτα από κάθετη πάσα του Ντάμτσιου, ο Μπάκανος, πραγματοποίησε το 3-0. Στο 75΄ Ο νεαρός Γασπαράτος αφού εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων, με σουτ νίκησε τον Κωτσόπουλο, γράφοντας το 3-1, ωστόσο στο 80, έπειτα από ξαφνική αντεπίθεση η Αγκαθιά πέτυχε και άλλο τέρμα, με δράστη τον νεαρό Κουβατσίδη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Βαλδήρ.

Συνθέσεις:
Νίκη Αγκαθιάς: Κίτσας, Δάρλας, Πολυζόπουλος Κ., Βαλδήρ, Πατρίκας, Λαμπριανίδης, Τενεκετζί, Μελιόπουλος, Διτσόλας, Μπάκανος, Ντάμτσιος
Στο β΄ έπαιξαν: Πολυζόπουλος Π., Κωτσόπουλος, Καρολίδης, Μοσχόπουλος, Ξαφέτης, Χαλκιάς, Κουβατσίδης

Αλεξάνδρεια: Κοσκινάς, Πρεμτσης, Καράς, Παπαδόπουλος Κ., Πέϊκος, Τσέος, Συμπεθέρης, Παπαδόπουλος Α., Νικολόπουλος, Γασπαράτος
Στο β΄ έπαιξαν: Αντωνίου, Σαραντίδης, Νικολαϊδης, Ιτούδης, Κυπαρισόπουλος, υπό δοκιμήν

Ο Γιώργος Ντάμτσιος σε μια προσπάθειά του στο φιλικό με την Αλεξάνδρεια.